ΝΕΑ

Αγώνες, Διοργανώσεις
13 Μαΐου 2023
Επτά μετάλλια για την ελληνική ομάδα στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ του Σαν Μαρίνο

Με επτά μετάλλια στις αποσκευές τους, εκ των οποίων ένα χρυσό, δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα, θα επιστρέψουν οι Εθνικές ομάδες μπόουλινγκ από το Σαν Μαρίνο, όπου συμμετείχαν με επιτυχία στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ (MBC 2023) από τις 8 έως τις 13 Μαΐου.

Η ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Λευτέρη Μοντσενίγο και Σταμάτη Ρορό στους άνδρες και από τις Γεωργία Σαγώνα και Σταυρούλα Στεφανοπούλου στις γυναίκες, ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση κερδίζοντας τρία χάλκινα μετάλλια στα Μάστερς, με τα οποία έπεσε το Σάββατο (13/05) η αυλαία των αγώνων.

Στο Μάστερς Ανδρών ο Λευτέρης Μοντσενίγος έφτασε στα ημιτελικά και εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας τον Γάλλο Λοΐκ Κουλέν με συνολικό σκορ 461-448 στα δύο παιχνίδια (215-244, 246-204), αλλά στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Μαλτέζο Κέιντεν Λαγκάνα με 514-546 (256-246, 258-300), με τον αντίπαλο αθλητή να φτάνει στην τέλεια επίδοση στο δεύτερο παιχνίδι του.
Αντίστοιχα, ο Σταμάτης Ρορός ανέβηκε επίσης στο τρίτο σκαλί του βάθρου του Μάστερς Ανδρών, με τη νίκη του με 419-394 (224-209, 195-185) επί του Σλοβένου Τιμ Τσερκβένικ Μουζαφίροβιτς και παρότι στα ημιτελικά έχασε με 385-442 (179-228, 206-214) από τον Γάλλο Γκρεγκορί Ριούς, που τελικά κατέκτησε την πρωτιά.
Χάλκινο μετάλλιο κέρδισε και η Γεωργία Σαγώνα στο Μάστερς Γυναικών, χάρη στην επικράτησή της στη φάση των «8» απέναντι στη Μαλτέζα Σου Αμπέλα με 403-391 (226-211, 177-180), ενώ στον ημιτελικό ηττήθηκε από την Κύπρια Μύρια Καστόρη με 371-398 (172-195, 200-203), η οποία ήταν και η τελική θριαμβεύτρια.

Στα προηγούμενα αγωνίσματα, το χρυσό μετάλλιο είχαν πανηγυρίσει οι Μοντσενίγος / Σαγώνα στις Μικτές Δυάδες, το ασημένιο μετάλλιο είχε κατακτήσει τόσο ο Μοντσενίγος στο All-Events Ανδρών όσο και το δίδυμο Μοντσενίγος / Ρορός στις Δυάδες Ανδρών, ενώ το χάλκινο μετάλλιο είχαν κερδίσει οι Σαγώνα / Στεφανοπούλου στις Δυάδες Γυναικών.

Με τον απολογισμό των επτά μεταλλίων στο φετινό Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ, η Ελλάδα έφτασε τα 123 μετάλλια στην ιστορία της στον θεσμό (38 χρυσά – 38 ασημένια – 47 χάλκινα) και ξεπέρασε σε συνολική συγκομιδή την πολυνίκη Μάλτα, η οποία έχει πλέον ένα λιγότερο στο άθροισμα (122) αλλά υπερτερεί σε κερδισμένα χρυσά μετάλλια (42-38-42).

Στη διοργάνωση του Σαν Μαρίνο συμμετείχαν 70 αθλητές και αθλήτριες από 15 χώρες.

Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αθλημάτων Ακριβείας απευθύνουν θερμά συγχαρητήρια στους Λευτέρη Μοντσενίγο, Σταμάτη Ρορό, Γεωργία Σαγώνα και Σταυρούλα Στεφανοπούλου για την επιτυχημένη εμφάνισή τους και την κατάκτηση επτά μεταλλίων στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ!