ΝΕΑ

Αγώνες, Γενικά, Διοργανώσεις
15 Οκτωβρίου 2021
Χάλκινο μετάλλιο η Σαγώνα στο All-Events γυναικών, 5η η Ελλάδα στο ομαδικό και σπουδαία τετραπλή πρόκριση στο Μάστερς του MBC 2021

Το τέταρτο μετάλλιο της χώρας μας στο MBC 2021 πανηγύρισε η Γεωργία Σαγώνα, κατακτώντας το χάλκινο στο All-Events γυναικών. Παράλληλα, η Ελλάδα κατέλαβε την 5η θέση στο ομαδικό αγώνισμα και κατάφερε να βάλει και τους τέσσερις αθλητές της στο Μάστερς.

Η Γεωργία Σαγώνα κέρδισε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο All-Events γυναικών, βάσει των επιδόσεών της στο σύνολο των αγωνισμάτων, έχοντας μέσο όρο 200,42 κορύνες. Ταυτόχρονα, μπήκε στην προνομιούχο οκτάδα του Μάστερς γυναικών, όπως και η Μάρθα Καρατζούλα, η οποία πλασαρίστηκε στην 6η θέση του All-Events με μέσο όρο 197,21 κορύνες.

Αντίστοιχα, στο All-Events ανδρών, ο Κωνσταντίνος Κίτσος τερμάτισε 4ος με μ.ό. 215,08 κορύνες και θα είναι παρών στο Μάστερς, όπως επίσης ο Βασίλης Στεφόπουλος, που ανέβηκε στο τέλος στην 8η και τελευταία προνομιούχο θέση με μ.ό. 206,79 κορύνες.

Εκτός από την Ελλάδα, μόνο η «οικοδέσποινα» του MBC 2021 Γαλλία κατόρθωσε να πετύχει ένα παρόμοιο «4 στα 4» και να βάλει όλους τους εκπροσώπους της στα Μάστερς, γεγονός που αναδεικνύει την αξία της επιτυχίας των αθλητών μας.

Σε ό,τι αφορά στο ομαδικό, η ελληνική τετράδα κατέλαβε την 5η θέση με 4825 κορύνες στο άθροισμα, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν κατά σειρά η Γαλλία (5078), η Σλοβενία (5077) και η Ιταλία (5065), με ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ τους και με τη νίκη να κρίνεται με διαφορά μόλις μίας κορύνας.

Το Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ 2021 ολοκληρώνεται αύριο, Σάββατο (16/10, 10:30 – 15:00 ώρα Ελλάδας), με το Μάστερς, στο οποίο θα δώσουν το «παρών» και οι τέσσερις Έλληνες εκπρόσωποι, οι Γεωργία Σαγώνα, Μάρθα Καρατζούλα στις γυναίκες (βάσει κατάταξης, θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στην προημιτελική φάση) και οι Κωνσταντίνος Κίτσος, Βασίλης Στεφόπουλος στους άνδρες.

ΜΑΣΤΕΡΣ ΑΝΔΡΩΝ & ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Σάββατο 16/10, 10:30 – 15:00 ώρα Ελλάδας):