ΝΕΑ

Αγώνες, Διοργανώσεις
22 Απριλίου 2024
Έτοιμη η Μεσογειακή ομάδα μπόουλινγκ για το MBC 2024

Πανέτοιμοι για να μπουν δυνατά στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ – MBC 2024 είναι οι τέσσερις αθλητές μας, που θα διεκδικήσουν μετάλλια στη Ρώμη!

Οι Νίκος Σέρελης, Γιάννης Ξύδας, Γεωργία Σαγώνα και Αλεξάνδρα Γιανναδάκη πραγματοποίησαν τη Δευτέρα (22/04) την επίσημη προπόνησή τους και κατόπιν παρέλασαν στην Τελετή Έναρξης, με σημαιοφόρο τη 16χρονη Γιανναδάκη, η οποία θα πάρει το «βάπτισμα του πυρός» στον θεσμό, όπως και ο Ξύδας.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα ξεκινά την Τρίτη (23/04) με τα έξι παιχνίδια του Ατομικού Γυναικών (10:30 – 14:00), ενώ θα ακολουθήσουν τα αντίστοιχα του Ατομικού Ανδρών (15:00 – 18:30). Και στις δύο περιπτώσεις οι Έλληνες εκπρόσωποι θα αρχίσουν από τον διάδρομο 20 και κατόπιν θα περάσουν διαδοχικά από τους διαδρόμους 22, 10, 12, 14, 16.

Η συμμετοχή στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα της Ρώμης είναι η έκτη συνολικά και δεύτερη συνεχόμενη για τη Γεωργία Σαγώνα στον θεσμό (ήταν παρούσα στις αντίστοιχες διοργανώσεις του 2011 στη Βαρκελώνη, του 2016 στην Μπολόνια, του 2019 στη Μάλτα, του 2021 στο Παρίσι και του 2023 στο Σαν Μαρίνο) και η δεύτερη συμμετοχή για τον Νίκο Σέρελη που είχε επίσης αγωνιστεί στο MBC 2019 στη Μάλτα, ενώ το ντεμπούτο τους στον θεσμό κάνουν οι 16χρονοι Γιάννης Ξύδας και Αλεξάνδρα Γιανναδάκη, συνθέτοντας μία τετράδα με το ιδανικό μίγμα εμπειρίας και νιάτων.

Στο φετινό Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ συμμετέχουν συνολικά 54 αθλητές και αθλήτριες από 14 χώρες, μεταξύ των οποίων και οι Κύπριοι Ηρακλής Κυριάκου, Νικόλας Χριστοφή, Μύρια Καστόρη, Νίκη Σχίζα.

Πληροφορίες για το Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ 2024:

ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΤΟΠΟΣ: https://www.mbcbowling.com/mbc2024

LIVESCORE: https://beta.lanetalk.com/bowlingcenters/83b95117-7539-11eb-aabb-06dfc92871d6/livescoring

LIVESTREAM: https://www.youtube.com/@mediterraneanbowlingchampi4318

Καλή επιτυχία στους αθλητές και στις αθλήτριές μας!

Το αναλυτικό αγωνιστικό πρόγραμμα (σε ώρες Ελλάδας):

ΔΕΥΤΕΡΑ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

1:00 – 11:30: Τεχνική σύσκεψη αρχηγών αποστολών
11:30 – 12:00: Σύσκεψη Μεσογειακής Συνομοσπονδίας Μπόουλινγκ
12:00 – 13:00: Συντήρηση διαδρόμων
13:00 – 14:30: Επίσημη προπόνηση, Α’ Γκρουπ
14:30 – 15:30: Συντήρηση διαδρόμων
15:30 – 17:00: Επίσημη προπόνηση, Β’ Γκρουπ
17:30 – 18:30: Τελετή Έναρξης

ΤΡΙΤΗ 23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:30 – 10:30: Συντήρηση διαδρόμων
10:30 – 14:00: Ατομικό Γυναικών (6 παιχνίδια)
14:00 – 15:00: Συντήρηση διαδρόμων
15:00 – 18:30: Ατομικό Ανδρών (6 παιχνίδια)
18:30 – 19:00: Τελετή απονομής μεταλλίων Ατομικού Ανδρών / Ατομικού Γυναικών

ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:30 – 10:30: Συντήρηση διαδρόμων
10:30 – 14:00: Δυάδες Ανδρών (6 παιχνίδια)
14:00 – 15:00: Συντήρηση διαδρόμων
15:00 – 18:30: Δυάδες Γυναικών (6 παιχνίδια)
18:30 – 19:00: Τελετή απονομής μεταλλίων Δυάδων Ανδρών / Δυάδων Γυναικών

ΠΕΜΠΤΗ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:30 – 10:30: Συντήρηση διαδρόμων
10:30 – 14:00: Μικτές Δυάδες, Α’ Γκρουπ (6 παιχνίδια)
14:00 – 15:00: Συντήρηση διαδρόμων
15:00 – 18:30: Μικτές Δυάδες, Β’ Γκρουπ (6 παιχνίδια)
18:30 – 19:00: Τελετή απονομής μεταλλίων Μικτών Δυάδων

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:30 – 10:30: Συντήρηση διαδρόμων
10:30 – 14:00: Ομαδικό (1η δέσμη, 3 παιχνίδια)
14:00 – 15:30: Συντήρηση διαδρόμων / Διάλειμμα
15:30 – 19:00: Ομαδικό (2η δέσμη, 3 παιχνίδια)

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:30 – 10:30: Συντήρηση διαδρόμων
10:30 – 14:00: Μάστερς Ανδρών / Γυναικών
14:30 – 16:30: Τελετή απονομής μεταλλίων Ομαδικού, All-Events Ανδρών / All-Events Γυναικών και Μάστερς Ανδρών / Μάστερς Γυναικών